Twoje zdrowie dzięki Jagodom Acai

2013-06-08 16:32

Jagody acai – smaczne i zdrowe owoce

Jagody acai są to owoce rośliny zwanej eutrepą warzywną (Euterpe oleracea). Wywodzi się ona z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, skąd została w celach uprawnych została rozprzestrzeniona w całej strefie międzyzwrotnikowej. Poza owocami uzyskuje się z niej również tak zwane „serce palmy”, czyli jadalny rdzeń młodego pnia. Jest on składnikiem wykwintnych sałatek. Wróćmy jednak do owoców. Poniżej zdjęcie przedstawiające wygląd jagód acai:

Jagody Acai na białym tle

Z zewnątrz są nieco podobne do winogron, jednak ciemniejsze, w środku zawierają jedną pestkę o średnicy do 7 mm i stosunkowo niewiele miąższu. Drzewo owocuje dwa razy do roku i daje kilkanaście gron zawierających do 900 jagód. Miąższ acai jest od wieków wykorzystywany w tradycyjnej kuchni brazylijskiej. Dla niektórych mieszkańców dżungli amazońskiej stanowi on aż 42% wagowych pożywienia.

W zależności od regionu, różne są formy podania. W północnej Brazylii jedzony jest z tapioką i w zależności od regionu soli się go lub słodzi cukrem bądź miodem. W południowej Brazylii natomiast podawany jest z granolą. Same w sobie jagody acai są prawie bez smaku, jednak posiadają niepowtarzalny aromat.

W świecie bliższym nam owoce eutrepy wykorzystywane są między innymi do produkcji lodów, soków i napojów alkoholowych. W wieku XX jagody acai zdobyły wielką i trwającą do dzisiaj popularność ze względu na swoje właściwości zdrowotne.